Zozibini Tunzi z RPA wygrała wybory Miss Universe 2019!

26-letnia Zozibini Tunzi z RPA została nową Miss Universe! Finał tegorocznej edycji konkursu odbył się w niedzielę, 8 grudnia w Atlancie w USA. W walce o koronę wartą 5 mln dolarów Zozibini pokonała 89 kandydatek z całego świata. Drugie miejsce zajęła 24-letnia Madison Anderson z Portoryko natomiast trzecie miejsce zdobyła 25-letnia Sofía Aragón z Meksyku. Reprezentantka Polski, 28-letnia Olga Buława nie uzyskała awansu do TOP 20. 

Dziesięciodniowe zgrupowanie 68. edycji wyborów Miss Universe odbywało się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych, chociaż wcześniej spekulowano, że konkurs odbędzie się w Korei Południowej, na Filipinach lub w Izraelu. Wzięło w nim udział 90 kandydatek podzielonych na trzy regiony: Azja i Afryka, Ameryki oraz Europa. Spośród wszystkich uczestniczek wyłoniono TOP 20, a następnie TOP 10.

Dziesięć finalistek wzięło udział w rywalizacji głównej czyli pokazach strojów kąpielowych i sukni wieczorowych. Później jurorzy wyłonili TOP 5 i TOP 3. Na końcu, spośród trzech finalistek wyłoniono najpiękniejszą kobietę wszechświata. W tym roku ten zaszczytny tytuł zdobyła Zozibini Tunzi z RPA.

(Koronacja Miss Universe 2019, fot. Fox)

Miss Universe 2019 ma 26 lat i mierzy 173 cm wzrostu. Pochodzi z miasta Tsolo w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Jest absolwentką studiów na kierunku public relations i zarządzania wizerunkiem. Pracuje jako modelka, a jej hobby to modeling, podróże i zakupy. Uwielbia czytać książki i komiksy. Jest fanką Jennifer Lopez, a jej ulubione dania to umngqusho i pizza!

Piękna Południowoafrykanka jest także aktywistką. Angażuje się w walkę z przemocą, zwłaszcza na tle płciowym. Prowadzi kampanię, aby zmienić stereotypy związane z płcią. Jest zwolenniczką naturalnego piękna i zachęca inne kobiety, aby tak jak ona kochały siebie takimi, jakie są. 

(Zozibini Tunzi podczas preeliminacji Miss Universe 2019, fot. Zozibini Tunzi/Instagram, Miss Universe)

Zozibini Tunzi jest zwyciężczynią konkursu Miss Południowej Afryki 2019. Wcześniej brała udział w wyborach Miss Mamelodi Sundowns 2015/2016 i Miss Południowej Afryki 2017. Co ciekawe przed dwoma laty, w narodowym konkursie przegrała z Demi-Leigh Nel-Peters, czyli Miss Universe 2017.

Warto wiedzieć, że Zozibini Tunzi jest trzecią Południowoafrykanką, która zdobyła tytuł Miss Universe. Jest także pierwszą w historii czarnoskórą reprezentantką Południowej Afryki, która wygrała ten konkurs. Przed nią triumfowały Margaret Gardiner (Miss Universe 1978) i Demi-Leigh Nel-Peters (Miss Universe 2017).

(Zozibini Tunzi podczas finału Miss Universe 2019, fot. Fox)

Tytuł I Wicemiss Universe 2019 trafił do 24-letniej przedstawicielki Portoryko. Madison Anderson mierzy 178 cm wzrostu i jest studentką marketingu i public relations. Wcześniej studiowała projektowanie mody i tekstyliów. Jej hobby to boks, śpiew i taniec.

Madison Anderson jest także zaangażowana w sprawy społeczne. Współpracuje z organizacjami pomagającymi osobom potrzebującym i ofiarom przemocy domowej. Pomaga byłym więźniarkom, odwiedza dzieci chore na raka oraz szkoły średnie, gdzie rozmawia z uczniami o przeciwdziałaniu zastraszaniu.

(Madison Anderson podczas finału Miss Universe 2019, fot. Fox, Madison Anderson)

Tytuł II Wicemiss Universe 2019 zdobyła natomiast 25-letnia Sofía Aragón z Meksyku! Piękna Meksykanka mierzy 174 cm wzrostu. Jest studentką aktorstwa w centrum szkoleniowym Azteca. Wcześniej studiowała makijaż teatralny w Los Angeles oraz wizerunek i marketing w Guadalajarze.

Sofía Aragón jest także pisarką, wykładowcą i bizneswoman! Prowadzi własną firmę kosmetyczną. Wydała książki dotyczące problemu upodmiotowienia kobiet. Jest rzeczniczką ds. świadomości zdrowia psychicznego i zapobiegania samobójstwom.

(Sofía Aragón podczas preeliminacji i finału Miss Universe 2019, fot. Miss Universe, Reuters)

W gronie pięciu finalistek tegorocznej edycji Miss Universe 2019 znalazły się jeszcze 24-letnia modelka, Gabriela Tafur Náder z Kolumbii oraz 26-letnia modelka i DJka, Paweensuda Drouin z Tajlandii.

TOP 10 uzupełniły 25-letnia Maëva Coucke z Francji, 20-letnia Frederika Cull z Indonezji, 20-letnia Birta Abiba Þórhallsdóttir z Islandii, 26-letnia Kelin Rivera z Peru i 28-letnia Cheslie Kryst z USA.

W TOP 20 znalazły się 21-letnia Cindy Marina z Albanii, 25-letnia Júlia Horta z Brazylii, 22-letnia Mia Rkman z Chorwacji, 18-letnia Clauvid Dály z Dominikany, 23-letnia Gazini Ganados z Filipin, 26-letnia Vartika Singh z Indii, 26-letnia Olutosin Araromi z Nigerii, 20-letnia Sylvie Silva z Portugalii, 20-letnia Thalía Olvino z Wenezueli i 27-letnia Thùy Hoàng z Wietnamu.

W konkursie Miss Universe 2019 nie mogło zabraknąć reprezentantki Polski. Tym razem nasz kraj reprezentowała stewardessa, 28-letnia Miss Polski 2018 – Olga Buława. Niestety nie udało się jej powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu Magdaleny Swat, czyli awansować do TOP 20. Otrzymała jednak tytuł komplementarny – Miss Koleżeńskości (Miss Przyjaźni) przyznawany przez uczestniczki konkursu.

(Olga Buława podczas konkursu Miss Universe 2019 w USA, fot. Miss Universe, Olga Buława/Instagram)

 

FOT. Wikipedia

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.