Ximena Hita nie żyje. Miss Aguascalientes miała zaledwie 21 lat.

Nowy rok rozpoczął się od tragicznych wieści, które napłynęły z Meksyku. W piątek, 1 stycznia w mediach społecznościowych Organizacji Miss México pojawiła się informacja, że w wieku 21 lat zmarła Ximena Hita – Miss Aguascalientes 2019 i finalistka konkursu Miss México 2020/2021! Kim była i o czym marzyła modelka, której ciało zostało znalezione w pierwszym dniu Nowego Roku w jej własnym mieszkaniu?  

(Ximena Hita, fot. Miguel Coronado Fotografía)

Takiej wiadomości nie spodziewał się chyba nikt! W piątek, 1 stycznia w mediach społecznościowych organizacji Miss México pojawił się post, który zmroził krew w żyłach wszystkich fanów tego meksykańskiego konkursu i wywołał w ich sercach wielki smutek. W wieku 21 lat zmarła Ximena Hita – zwyciężczyni stanowego konkursu Miss Aguascalientes 2019 i finalistka wyborów Miss México 2020/2021. Ciało modelki zostało znalezione w jej mieszkaniu, najprawdopodobniej przez matkę. Oficjalna przyczyna śmierci nie została ujawniona, jednak media na całym świecie sugerują, że Ximena odebrała sobie życie…

Ximena Luna Hita pochodziła z miasta Aguascalientes. Była technikiem ratownictwa medycznego i studentką studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo. Pracowała jako sanitariusz. Była także modelką i prezenterką telewizyjną. Współpracowała m.in. z lokalną stacją telewizyjną TV Azteca Aguascalientes.

Świat poznał Ximenę już w 2016 roku, kiedy wygrała stanowy konkurs Miss Teenager Beauty Aguascalientes 2016. Później wzięła udział w Miss Teenager Beauty México 2016, a podczas finału tych ogólnokrajowych wyborów awansowała do TOP 10. Trzy lata później, w listopadzie 2019 r., Ximena została ogłoszona jedną z kandydatek do tytułu Miss Aguascalientes. W grudniu tego samego roku mierząca 170 cm wzrostu dziewczyna z miasta Aguascalientes wzięła udział w zgrupowaniu Miss Aguascalientes 2019 i szybko pokazała swój potencjał! Wygrała konkurencję 5k, a także zajęła 2. miejsce w wyzwaniu sportowym.

(Ximena Hita na pierwszym stopniu podium w konkurencji 5k podczas konkursu Miss Aguascalientes 2019, fot. Miss Aguascalientes/Facebook)

W końcu, w styczniu 2020 roku sięgnęła po tytuł i koronę Miss Aguascalientes 2019. Dało jej to szansę reprezentowania swojego stanu w krajowych wyborach Miss México 2020/2021.

(Koronacja Ximeny na Miss Aguascalientes 2019, fot. Carlos Reyes Fotografía)

Niestety, w związku z pandemią koronawirusa finał wyborów Miss México 2020, który był zaplanowany na 31 października ub.r. został przeniesiony na sobotę, 13 marca br., a niespodziewana śmierć Ximeny uniemożliwiła jej dalszą walkę o koronę najpiękniejszej Meksykanki i prawo do reprezentowania kraju w wyborach Miss Świata 2021.

(Ximena Hita – Miss Aguascalientes 2019, fot. Jameneth)

Mimo to, Ximena miała okazję wziąć udział w kilku aktywnościach przygotowujących do konkursu krajowego. W maju ub.r rywalizowała w konkurencji Catwalk Challange organizowanej online, podczas której awansowała do drugiego etapu. We wrześniu ub.r. wzięła udział w teście znajomości języka angielskiego, a także w teście wiedzy z historii i wiedzy ogólnej o Meksyku. Duży sukces odniosła natomiast w konkurencji „Cara a Cara” („Twarzą w twarz”), podczas której za pośrednictwem serii wywiadów online sprawdzana była umiejętność kandydatek w zakresie komunikacji. Ximena poradziła sobie z tym świetnie i awansowała do TOP 4!

Jedną z największych pasji pięknej Miss Aguascalientes 2019 było pomaganie. Udowodniła to podczas pandemii koronawirusa, gdy wyruszyła na pomoc najbardziej potrzebującym. Pracowała m.in. jako wolontariuszka przy przygotowaniu i rozdawaniu posiłków.

(Ximena Hita niosła pomoc potrzebującym w czasie pandemii koronawirusa, fot. Detrás de la corona, Miss Aguascalientes/Facebook)

Była także założycielką fundacji „VICSEN” i twórczynią projektu pn. „VIDAS CON SENTIDO” („Życie z sensem”), w ramach którego chciała nieść pomoc tysiącom dzieci i młodzieży, które w okresie dojrzewania zmagają się z myślami samobójczymi lub podjęły próbę odebrania sobie życia. Głównym celem tego projektu jest obniżenie liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży, poprzez uświadomienie młodym pacjentom, że ich życie ma sens. Inicjatywa zakłada przyznanie stypendiów w obszarze sportu, kultury i nauki oraz zapewnienie leczenia u specjalistów.

Największym marzeniem Ximeny było ukończenie studiów pielęgniarskich oraz zdobycie wykształcenia w zakresie onkologii dziecięcej. Chciała podjąć studia magisterskie i doktorskie, uzyskać prawo do prowadzenia zajęć z ratownictwa medycznego i przekazywać swoją wiedzę nowym pokoleniom… Niestety tych marzeń nie uda jej się już zrealizować…

(Ximena Hita podczas świątecznej sesji zdjęciowej, fot. Gabi Díaz Infante)

W jednym z wpisów opublikowanych na stronie Miss México Organization, Ximena stwierdziła, że chciałaby aby mieszkańcy stanu Aguascalientes zapamiętali ją jako królową piękności, która zrobiła coś dla swojego społeczeństwa, zwłaszcza dla młodzieży i dzieci. Wyrażam głęboką nadzieję, że tak będzie…

Pogrzeb Ximeny Hity odbył się w sobotę, 2 stycznia w Sanktuarium de Guadalupe Aguascalientes.  W uroczystościach wzięła udział najbliższa rodzina, przyjaciele oraz znajomi pięknej modelki. Podczas uroczystości ratownicy medyczni oddali hołd zmarłej koleżance okrążając jej trumnę i nagradzając ją gromkimi brawami. 

Kilka słów ode mnie:

Jakiś czas temu skontaktowałem się z Ximeną za pośrednictwem Instagrama i poprosiłem o wypełnienie ankiety z najpotrzebniejszymi informacji na jej temat, które chciałem opublikować na stronie Imperium Miss – Empire of Miss. Ximena nie tylko się zgodziła, ale także stwierdziła, że będzie to dla niej wielki zaszczyt. Niestety jej przedwczesna śmierć przerwała naszą pełną życzliwości konwersację.

Ximeno, teraz to ja mam wielki zaszczyt, że mogę opublikować artykuł o Tobie. Spoczywaj w spokoju!

 

 

FOT. Andrei Sansores Art

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.